Nadal spragnieni wycieczek, po długiej kwarantannie, tradycyjnie w środę wybraliśmy się z postanowieniem zdobycia dwóch wzniesień – Góry Dobrzeszowskiej ( 367 m.n.p.m ) oraz Góry Perzowej (395 m.n.p.m.)

Obydwa wzniesienia tworzą rezerwaty przyrody. Przez Górę Dobrzeszowską, inaczej zwaną Górą Milczenia prowadzi niebieski szlak turystyczny. Dawniej też zwana Wzgórzem Langiewicza, była miejscem jednej z największych bitew partyzanckich na Kielecczyźnie, stoczonej w dniach 29 – 30 września 1944 r. i zapisanej w historii jako bitwa pod Gruszką.

Następnym szczytem do zdobycia była piękna Góra Perzowa,przez którą wiedzie czerwony szlak i która jest jednym z najbardziej urokliwych, skalistych i stromych wzniesień świętokrzyskich oraz słynie z groty świętej Rozalii, ukrytej w malowniczym lesie wśród wielkich tajemniczych, ciemnozielonych głazów. Z kapliczką św. Rozalii wiążą się tradycje kulturowe. Zachęcam Was do przeczytania legendy o grocie św. Rozalii na stronach internetowych.

Cieszy nas, że nasza grupa wędrowników, pomimo długiej przerwy, dzielnie dała radę w pokonaniu tych stromych górskich podejść, jesteście „mocarni”.

Zdjęcia:

Irena Danieluk, Małgorzata Kędracka, Ewa Ramian, Barbara Wielińska