Pierwsza w 2019 roku wycieczka piesza seniorów z UTW „Ponad czasem” odbyła się w 9 stycznia. Rozpoczęliśmy na Stadionie, na pętli autobusowej nr 4, 103 i 107, gdzie zebrało się ponad dwadzieścia osób spragnionych śnieżnych krajobrazów. Oto ekipa tej eskapady: Ania P. (poetka okazjonalna), Ala B., Alicja P., Basia W. (szefowa grupy), Bożena F., Bożena J. (rowerzystka i piechurka), Gosia K. (inicjatorka wypraw), Grażyna W., Halina K., Helena (Lena) W. (miłośniczka wycieczek z UTW), Jasia C., Irena D. (wspinacz skałkowy), Janek G. (maratończyk), Janina G., Janek K. (zawodowy rajzer), Jadzia Z., Jola W. (pasjonatka turystyki), Jurek Z. (obieżyświat), trzech Ryśków (ale nie tenorów) G.,J.,O., Tadeusz Ch., Włodek R. (komandor).

Wędrowaliśmy przez lasy Pasma Posłowickiego z przewodnikiem Ryszardem Garusem. W czasie marszu zatrzymywaliśmy się przy charakterystycznych obiektach, a były to między innymi olbrzymie głazy z patriotycznymi napisami, dwie strzelnice: policyjna i wojskowa, Rezerwat Biesak. Ten ostatni zasługuje na krótki opis. Został on utworzony w 1981 roku i zwany jest też „Kamionką”. Jest to nieczynne wyrobisko piaskowców kwarcytowych. Wraz z okalającym go lasem zajmuje powierzchnię 13 ha. Obecnie zalane jest wodą o głębokości ok. 4 m.

Podczas spaceru co kilka kilometrów mijaliśmy tablice informujące o drzewostanie, gospodarce leśnej i zamieszkujących lasy świętokrzyskie zwierzętach.

Nad zamarzniętym stawem urządziliśmy śniadanie na śniegu. Tutaj dołączyła do nas Jola z Jurkiem, a znaleźć nas nie było trudno, bowiem w świeżym puchu zostawiliśmy po sobie dobrze wydeptaną drogę, a las wokół nas okryty śniegową pierzynką wyglądał bajecznie! To jest nasz czwarty sezon na UTW, ale taką prawdziwą zimę mamy po raz pierwszy.

Zapraszamy na następną wycieczkę 16 stycznia. Idziemy lasami Pasma Dymińskiego przez górę Hałasa (393 m n.p.m.).

P.S. Od stycznia 2019 roku rozpoczynamy prowadzenie bloga grupy turystycznej, którym administrować będzie Basia Wielińska, ukaże się więcej zdjęć, może sylwetki naszych studentów, a szerzej o tej stronie powiemy na najbliższej wycieczce.

Tekst: Ryszard Janaszek
Zdjęcia: Barbara Wielińska, Małgorzata Kędracka, Ryszard Opałko