12 grudnia odbyła się ostatnia w tym roku wycieczka terenowa z przewodnikiem, panem Ryszardem Garusem, który poprowadził nas ścieżkami i bezdrożami Pasma Bolechowickiego.

Spacer rozpoczęliśmy w miejscowości Szewce w gminie Sitkówka-Nowiny. Przy pomniku AK pan Ryszard opowiedział nam o potyczce, do której doszło w tym miejscu we wrześniu 1944 roku między batalionem mjr. Antoniego Hedy „Szarego” i oddziałami niemieckimi.

Spod pomnika skrajem lasu i wśród nowej zabudowy wsi nasza dziewiętnastoosobowa grupa doszła do marmurołomu „Szewce”, położonym na zboczu góry Okrąglicy (320 m n.p.m.). To, co dzisiaj można oglądać w kamieniołomie to efekt trzystuletniej pracy górników. Pozostawili oni długą osiemdziesięciometrową wyrwę o wysokości 20 m, z widocznymi otworami strzelniczymi i pochylonymi blokami skalnymi, przypominającymi miejscami klawisze fortepianu.

Tu, przy wiacie turystycznej, urządziliśmy ponad godzinny postój śniadaniowy z ogniskiem. W czasie biesiady, Basia Wielińska z Anią Pniak podziękowały w imieniu grupy przewodnikowi Ryszardowi Garusowi za jesienne wycieczki, odśpiewaliśmy urodzinowe „Sto lat” dla Gosi Kędrackiej. Były też podziękowania dla starosty Basi W. oraz snucie planów na zimowe spacery w 2019 roku.

Dalsza wędrówka przebiegała przez górę Miejską (332 m n.p.m.), na której rozlokował się szpital „Czerwona Góra”, oddany do użytku w 1970 roku. Maszerowaliśmy aż do kamieniołomu „Zygmuntówka” położonym na górze Czerwonej (328 m n.p.m.) i który swą nazwę zawdzięcza wyciosanej tu w 1643 roku kolumnie, na której ustawiono posąg króla Zygmunta III Wazy w Warszawie.

Naszą sześciokilometrową trasę zakończyliśmy w pobliżu miejscowości Bolechowice na przystanku autobusowym linii nr 31 i ok. godziny 14. z życzeniami świąteczno-noworocznymi odjechaliśmy do domów.

 Ryszard Janaszek

Zdjęcia: Małgorzata Kędracka, Barbara Wielińska, Ryszard Opałko