28 listopada 2018 r. to kolejna turystyczna środa dla studentów UTW „Ponad czasem”. Rozpoczęliśmy spacer w Ciekotach, które były domem dzieciństwa Stefana Żeromskiego.

Zamieszkał tu z rodzicami w 1872 r. Miał wtedy siedem lat. W pobliskich Psarach był uczniem szkoły początkowej, a kiedy miał 15 lat umarła tu jego matka, a cztery lata później ojciec.

Wycieczka zapisze się w naszej pamięci piękną panoramą z Krajeńskiego Grzbietu. Mogliśmy zobaczyć Pasmo Klonowskie z Bukową Górą (484 m n.p.m.) i Barczą (465 m) z zamykającymi Dolinę Wilkowską, Łysicą (612 m) na wschodzie i g. Wiśniówką (456 m) na zachodzie. Na południu, najbliżej nas, widoczne było Pasmo Brzechowskie z Sikorzą Górą (361 m) i Pasmo Orłowińskie z górkami Krzemionką (336 m) i Napękowską (343 m). Dalsze wzniesienia Gór Świętokrzyskich tonęły w jesiennej mgle. Nasza przewodniczka pani Ewa wykorzystała ten fakt i zachęcała nas do powrotu w to widokowe miejsce o innej porze roku.

Z wycieczki wynieśliśmy również wspomnienia wielu rozmów, śpiewanych piosenek turystycznych, pieczonych kiełbasek, smakowitych dereniówek, wiśniówek i rajskich jabłuszek. Gdy pytałem kilku osób, z 46 obecnych na wycieczce: „Jak było?”. Odpowiadali: „Jest dobrze, jest dobrze, a nawet bardzo dobrze i nie czepiaj się!”. Tak więc nie pozostaje mi nic innego, jak tylko potwierdzić, że ten pięciokilometrowy marsz z Ciekot do Krajna, kończący spacery w ramach projektu „Aktywny senior”, choć przebiegał pod górkę, odbył się w znakomitej atmosferze. Po dotarciu do gospodarstwa agroturystycznego państwa Skibów było już tyko z górki i w szampańskich humorach po godzinie 16. wróciliśmy do Kielc.

Dziękujemy za gościnę przy ognisku Państwu Renacie i Rafałowi Skibom, p. Ewie Ramian, Grażynie Placek, Jackowi Skrzypczakowi i Ryszardowi Garusowi za organizowanie i obsługę naszych jesiennych wycieczek. Dziękujemy także Basi Wielińskiej i Ani Pniak za uroczyste przekazanie tych podziękowań w formie prezentów i rymowanego wiersza, który publikujemy poniżej. Nam studentom UTW pozostały do zaliczenia w 2018 r. dwie wycieczki: 5 i 12 grudnia. Szczegóły na stronach uniwersytetu „Ponad czasem”.

 Ryszard Janaszek
Zdjęcia: Małgorzata Kędracka, Barbara Wielińska, Ryszard Opałko