Wycieczkę w dniu 7 listopada br. rozpoczęliśmy na pętli autobusu nr 7 w Kajetanowie. Już podczas jazdy widzieliśmy, że padnie rekord frekwencji. I tak było!

Spis braci turystycznej wykazał 54 osoby wraz z przewodniczką p. E. Ramian. UTW „Ponad czasem” reprezentowany był przez 44 osoby.

Przy pomniku żołnierzy września 1939 r. w Kajetanowie p. Ewa omówiła działania Grupy Operacyjnej „Kielce”, która liczyła 7000 żołnierzy. Utworzyli oni dwie linie obrony na północ od Kielc. Pierwsza zaczynała się od miejscowości Dąbrowa na zachodzie i wiodła przez Wiśniówkę, Mąchocice, aż do Św. Katarzyny na wschodzie. Druga linia rozciągała się na łuku: Zagnańsk – Lekomin – Barcza – Klonów. Grupa ta prowadziła walki opóźniające marsz niemieckiej II Dywizji Lekkiej.

Ruszyliśmy spod pomnika i po kilku kilometrach marszu znaleźliśmy się w otoczeniu lasów bukowo-jodłowych rezerwatu Barcza. Nad brzegiem jednego z malowniczych jeziorek o nazwie „Baryła” nasza grupa rozsiadła się na czym kto miał i w pięknej jesiennej scenerii mieliśmy czas na piknikowanie.

Dalej żółtym szlakiem turystycznym doszliśmy do lokalnej drogi Klonów-Barcza, którą dotarliśmy do pętli autobusowej nr 12 w Barczy. Miejscowość ta leży w gminie Masłów i liczy około 350 mieszkańców.

Dziękujemy przewodnikom p. Ewie Ramian i Jackowi Jopowiczowi za urozmaicanie tego dziesięciokilometrowego spaceru opowieściami o mijanych obiektach z kampanii wrześniowej 1939 r., oraz o rezerwacie geologicznym „Barcza”. Dzięki tym historiom widziane już niejeden raz miejsca zyskują nowe kształty i wydźwięki.

 Ryszard Janaszek
Zdjęcia: Małgorzata Kędracka, Barbara Wielińska, Ryszard Opałko