I wykrakałem tym powiedzeniem, że „to się jeszcze okaże”, bowiem wycieczka w dniu 23 maja jednak nie odbyła się na zapowiadanej trasie z Lechowa do Bielin. Nasza przewodniczka p. Ewa Ramian, jako odpowiedzialny organizator sprawdziła wcześniej planowaną marszrutę, która okazała się być na dużym odcinku w fatalnym stanie – została zdewastowana przez roboty leśne i drogowe. Pani Ewa chciała zaoszczędzić nam powtórki z pamiętnego przejścia przez Wał Małacentowski. Zatem nasza zgrana paczka 25 osób rozpoczęła trzynastokilometrową wędrówkę w przeciwną stronę: z Napękowa przez Sieraków i Niwki do Daleszyc.

Napęków to wieś w gm. Bieliny. Liczy ona ok. 600 mieszkańców i jest oddalona od Kielc 20 km. Stąd przez lasy Pasma Orłowińskiego dotarliśmy do wioski Sieraków, którą zamieszkuje ok. 200 osób, w tym rodzina naszego kolegi Janka G. „Maratończyka”. Te koligacje sprawiły, że zostaliśmy obdarowani wiaderkiem smakowitych truskawek. Dłuższy przystanek urządziliśmy sobie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Niwkach, prowadzonym przez Nadleśnictwo Daleszyce, gdzie skorzystaliśmy z ławeczek, tablic informacyjnych, rozwiązywaliśmy leśne zagadki i uskutecznialiśmy różne takie tam „gadki-szmatki”.

Do Daleszyc wkroczyliśmy zwartą grupą, by następnie rozejść się po sklepach i lodziarniach w oczekiwaniu na autobus nr 11, który dowiózł nas całych i zdrowych na godz. 15 do centrum Kielc.

Ryszard Janaszek
Zdjęcia: Barbara Wielińska
Zdjęcia: Ryszard Opałko
Mniszek

Mniszek, czyli mlecz zwyczajny,
Wbrew pozorom jest jadalny.
Na wątrobę dobre ziele,
Po nim lepiej ci na ciele.

Wyciąg z kwiatów i korzeni
Całkowicie cię odmieni.
Doda sił, zregeneruje –
Coś naprawi, coś odtruje

Kto dmuchawca nie przeoczy,
Płynem z mniszka myje oczy,
Ten ma wzrok niemal sokoli,
Z każdej ławki widzi w szkole.

Kwiaty zalej białym winem –
Masz energię, zyskasz linię.
A surówka z młodych liści
Cerę leczy oraz czyści.

Popularny jest wśród mniszek,
Umieść go w swym jadłospisie.
Jest odżywczy, mlekodajny,
Choć zwyczajny, niezwyczajny

Wiersz: Małgorzata Kędracka